boho-styl-2-canva-abevents
Posted on / by abevents / in Design

Styl BOHO

Styl Boho

To chyba nasz ulubiony styl, jeśli chodzi o aranżacje przestrzeni zewnętrznych W pomieszczeniach wewnątrz sprawdzi się również, jednak uważam, że potrzebuje odpowiednich ram, aby w pełni się zaprezentować swoje cechy. Mówiąc o ramach, myślę o miejscu z klimatem dla BOHO – najlepiej sielskim folwarku czy starym dworku z ogrodem… ale po kolei. Chciałabym wam powiedzieć krótko o tym, co to jest styl boho i czym się charakteryzuje.

 boho-styl-3-canva-abevents

Etymologia pochodzi od francuskiego – La bohème – bohema. Z kolei łacińskie bohemus, pochodzi jeszcze ze średniowiecza, kiedy to w ten sposób nazywano mieszkańców Czech, a następnie cyganów, którzy mieli z tamtych stron pochodzić.

Zatem cyganeria, która rozwinęła swoje skrzydła w okresie długiego i  niejednoznacznego modernizmu. Znajdujemy wiele wspaniałej twórczości francuskiej z tego okresu – dlatego wyróżniono termin “francuskiej cyganerii”. I tak tutaj chciałam przypomnieć  wspaniałą, stworzoną w 1896 przez Giacomo Pucciniego czteroaktową operę “Cyganeria”, której treścią są sceny z życia francuskiej grupy artystycznej, ich twórczości, pracy i relacji między sobą. Poważnie, polecam. A jak nie macie czasu to poniżej podrzucam kilka scen.

Najważniejsze dla cyganerii artystycznej była swoboda tworzenia, naturalność, wolność i zabawa. Po rewolucji francuskiej w 1799 roku wielu z nich straciło majątek, a to co posiadali i nosili na sobie wymagało nie lada kreatywności. Skutek ? Wiele rzeczy tworzyli sami z pozornie niepasujących do siebie materiałów i tworzyw oraz przerabiali to, co znaleźli na ulicach lub bazarach. Kolejnym ruchem, który wyznawał podobne wartości było pojawienie się ruchu hippie (hippisów) w latach 60. XX. Mówiąc hipisi w prostej linii łączymy to z wolnością, Swobodnym ubiorem, Radością, Niezależnością, frywolnością i tak dalej i tak dalej.

Z początkiem XIX w. Styl boho powrócił zmieniony i wciąż (to moje subiektywne wrażenie) ewoluuje w różne kierunki. Można by powiedzieć, że dzisiaj chcąc odtworzyć styl boho musimy zwrócić uwagę na:

  • kolory “Ziemi” – ciemnozielony khaki, beżowy, biały, brązowy, szary, rdzawy, łososiowy. W zasadzie każdy z kolorów może zyskać boho klimat, jeśli będzie odpowiednio „przybrudzony”, „sprany”, pozbawiony nieco intensywności. Co najważniejsze – powinien idealnie imitować kolory natury.
  • Wykorzystanie naturalnych materiałów i tworzyw – drewna, sznura, kwiatów, liści, gałęzi.
  • Dodanie ozdób i akcentów – koronek, gipiury, wstążek, bransoletek, wisiorków, kamyczków, muszli, prostych splotów.
  • Nadanie “lekkości” aranżacji, czyli wykorzystanie powiewających na wietrze materiałów, współgrających z ruchami wiatru.
  • Uzupełnienie meblami na pozór starymi i niedbałymi, jak np. Wiklinowe krzesła, kosze, hamaki, huśtawki, taborety.
  • Wykorzystanie odpowiednich kwiatów i roślin  – o prostym pokroju, delikatnych kolorach, nieskomplikowanych formach, w sielskim klimacie: trzciny, paprocie, trawy pampasowe, zboża, stokrotki, malwy, maki, chabry.)

Podsumowując, sceneria w stylu boho będzie w stonowanej kolorystyce. My proponujemy ustalenie koloru przewodniego (powiedzmy, że np. ciemnozielonego) i komponowanie z nim pozostałych, neutralnych barw. Cała reszta wystroju to zawsze kompromisy pomiędzy tym jak wygląda miejsce, w którym organizujemy event – naszymi pomysłami aranżacji – a wygodą dla gości, użytecznością oraz jakością produktów.

Pokazujemy Wam poniżej kilka naszych ulubionych inspiracji, na podstawie których sami robimy wystrój. Bo co złego w tym, aby inspirować się pracą najlepszych ?

*zdjęcia pochodzą z bazy zdjęć canva.com

 boho-styl-canva-abeventsstyl-boho-wystroj-canva-abevents styl-boho-wystroj-2-canva-abevents

Dodaj komentarz